خودپنداره پیرز-هریس کودکان و نوجوانان The Piers-Harris Children's Self-Concept Scale

عبارات را بخوانید و پاسخی که در مورد شما صادق است را علامت بزنید. هیچ پاسخ درست و غلطی وجود ندارد  و صرفاً بر اساس نگرش و احساسات خودتان به سوالات پاسخ دهید. در پاسخگویی وسواس نداشته باشید. معمولاً اولین پاسخی که به ذهن‌‌تان می‌رسد پاسخ درست‌تری است. مدت زمان اجرای آزمون 10 تا 20 دقیقه می‌باشد، اما آزمون محدودیت زمانی ندارد.

خودپنداره تصوری است که از خودمان داریم. تصویری درونی شده از ویژگی‌های ظاهری، شخصیتی، خلقی و توانمندی‌هایمان که با مولفه‌های دیگری مانند عزت‌نفس ارتباط نزدیکی دارد. بخش مهمی از خودپنداره ما در ارتباط با دیگران و محیط و در واقع از بازخوردهایی که آن‌ها در مورد ما و عملکردمان می‌دهند، تشکیل می‌شود. هر یک از ما تصوری از خود داریم، خود پنداره ما در حال حاضر، که خودِ واقعی نامیده می‌شود و یک خودِ آرمانی که تصویری است از آنچه می‌خواهیم باشیم. خودپنداره ما و تاثیری که بر عزت‌نفس، تحول‌یافتگی من و عملکردمان دارد، همچنین فاصله‌ میان خودواقعی و خودآرمانی می‌تواند منجر به بهزیستی (در صورتی که خودپنداره مثبت و متعادل باشد) یا ناسازگاری‌های روانی و کارکردی (در صورتی که خودپنداره منفی و نامتعادل باشد) ما شود.

 پیرز و هریس در 1969، جهت سنجش خودپنداره کودکان و نوجوانان، مقیاس خودپنداره خود را طراحی کردند. یک پرسشنامه خودسنجی شامل 80 سوال که نگرش و احساسات فرد نسبت به خودش را می‌سنجد. در این مقیاس خودپنداره می‌تواند به جای عزت‌نفس به کار رود و می‌توان به شکل فردی یا گروهی اجرا کرد. سوالات هم در جهت مثبت و هم در جهت منفی نمره‌گذاری می‌شود و آزمودنی‌ها به صورت «بله» یا «خیر» یا «گاهی» به سوالات پاسخ می‌دهند. این مقیاس شامل شش مولفه به شرح زیر است:
رفتار، وضعیت مدرسه و وضعیت شناختی و ذهنی، ظاهر و ویژگی فیزیکی، اضطراب، جامعه پسندی(محبوبیت) و شادی و رضایتمندی.
گروه سنی مناسب پاسخگویی به این تست، کودکان و نوجوانان 7 تا 18 ساله می‌باشند در تحقیقات داخلی مختلف، این آزمون در کودکان مقطع اول ابتدایی به بالا و نوجوانان و همچنین با هر وضعیت جسمی(برای مثال نابینایان) اجرا شده است و می‌تواند برای  تشخیص و تفسیرهای کلینیکی و همینطور استفاده در حوزه‌های تربیتی بسیار کمک‌کننده باشد.

پیرز و هریس (1969) روایی همزمان این پرسشنامه را 0.41 و تحلیل عاملی میان مقیاس‌های نشان‌دهنده همبستگی بالا میان عوامل و همسانی درونی نیز 0.39 تا 0.62 گزارش شده است. (به نقل از ساعتچی،1389).
در ایران نیز یزدی و همکاران (1394) میزان آلفای کرونباخ این پرسشنامه را 0.81 به دست آوردند.

منابع
- ساعتچی، م،  عسکریان ،م ، پاشایی ، ل.(1398).آزمون¬های روانشناختی/جلد2. نشر ویرایش.
- عاطفه حسینی یزدی, علی مشهدی, علی کیمیایی, زهرا عاصمی. (2015). اثربخشی برنامه مداخله‌ای ویژه کودکان طلاق بر بهبود خود پنداره و تاب‌آوری کودکان. روان‌شناسی کاربردی.‎

اگر این محصول را قبلا خریده باشید، شما هم می‌توانید در مورد این کالا نظر بدهید. برای ثبت نظر، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.