مقیاس هوش هیجانی تجدید نظر شده شات Modified Schutte Emotional Intelligence Scale (MSEIS)

عبارت‌های این تست برای سنجش واکنش‌های شما در موقعیت‌های گوناگون در نظر گرفته شده است، لطفا گزینه‌ای را که بیشتر شما را در آن موقعیت توصیف می‌کند انتخاب کنید.

هوش هیجانی (EQ) مفهومی است که شاید در سال‌های اخیر خیلی بیشتر به گوش‌تان خورده باشد. تاکنون تعاریف گوناگونی برای هوش هیجانی مطرح شده است، اما شاید در یکی از ساده‌ترین تعریف‌ها بتوانیم آن را به‌عنوان توانایی شناخت احساسات و هیجان‌های خود و مدیریت آن به شیوه‌ای مناسب و همچنین شناخت احساسات و هیجا‌ن‌های دیگران و مدیریت رابطه‌مان با آن‌ها معرفی کرد. افرادی که هوش هیجانی بالاتری دارند معمولا انعطاف‌پذیرند و می‌تواند به‌راحتی تغییر را بپذیرند و خود را با شرایط جدید وفق دهند، کمال‌گرایی افراطی ندارند اما در عین‌حال با انگیزه و سخت‌کوش و مثبت‌گرا هستند، در روابط بین‌فردی موفق عمل می‌کنند و ... .

تا به امروز مقیاس‌های زیادی برای سنجش هوش  هیجانی تعریف شده است که یکی از کاربردی‌ترین آن‌ها  مقیاس هوش هیجانی تجدید نظر شده شوت (MSEIS) است. این تست یک ابزار 41 سوالی است  و در آن افراد پاسخ‌دهنده میزان توافق خود را در یک طیف 5 درجه ای از «1 = کاملاً مخالف  تا 5 = کاملاً موافق» مشخص می‌کنند. 
این مقیاس برای سنجش هوش هیجانی  در نوجوانان طراحی شده است.

در پژوهش آستین و همکاران (2004) ضریب اعتبار (همسانی درونی) کل آزمون 0.85 گزارش شده است و سه عامل خوش بینی/ تنظیم خلق، بهره جویی از هیجانات و ارزیابی هیجانات برای آن شناسایی شده است. ضرایب اعتبار از راه همسانی درونی برای این عامل‌ها به ترتیب 0.78، 0.89 و 0.76 می‌باشد.
در ایران نیز، در پژوهشی که توسط بخشی‌پور و همکاران (1387) به‌منظور بررسی مشخصات روانسنجی مقیاس هوش هیجانی تجدید نظر شده شوت (MSEIS) پرداخته شد، نتایج تحقیق نشان‌دهنده ویژگی‌های نسبتاً مناسب روانسنجی این پرسشنامه بود.

منابع
- بخشی پوررودسری، عباس؛  زارعان مصطفی و اسداله پور امین (1387). ویژگی های روانسنجی مقیاس هوش هیجانی تجدیدنظر شده شاته (MSEIS). مجله روانشناسی، 12 (3). 


- Austin, E. J., Saklofske, D. H., Huang, S. H., & McKenney, D. (2004). Measurement of trait emotional intelligence: Testing and cross-validating a modifiedversion of Schutte et al.'s (1998) measure. Personality and individual differences, 36(3), 555-562.‏

اگر این محصول را قبلا خریده باشید، شما هم می‌توانید در مورد این کالا نظر بدهید. برای ثبت نظر، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.